Skip to content

6 Michelle CtTrenton, NJ 08628

Built 1976

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block379
Lot386
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,612
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
27%
Improvement Value:$202,600
73%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,989+6.4%
2024$10,329+5.4%
2023$9,804+1.4%
2022$9,664+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 4668, Page 188

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 3652, Page 286

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976