Skip to content

88 Hinckle Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1966

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Aug 2, 2002

Property Information

Block408
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,675
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
36%
Improvement Value:$143,200
64%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,747+6.4%
2024$8,222+5.4%
2023$7,804+1.4%
2022$7,693+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 4346, Page 185

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2888, Page 282

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966