Skip to content

477 Walker AveTrenton, NJ 08628

Built 1984

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block411
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,682
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
32%
Improvement Value:$157,400
68%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,050+6.4%
2024$8,507+5.4%
2023$8,074+1.4%
2022$7,959+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 6287, Page 377Recorded6/1/2017

Property Sale

Sale
$290,500
DeedBook 6056, Page 430

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1984