Skip to content

7 Sunset Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block424
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,134
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
41%
Improvement Value:$107,000
59%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,091+6.4%
2024$6,666+5.4%
2023$6,327+1.4%
2022$6,237+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,134DeedBook 6483, Page 970Recorded4/27/2022

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 3350, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1960