Skip to content

506 Howell AveTrenton, NJ 08628

Built 1952

Last Sale Price
$191,500
Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block381
Lot247
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,260
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
35%
Improvement Value:$133,200
65%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,118+40.1%
2024$5,793+5.4%
2023$5,499+1.4%
2022$5,420+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$191,500

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6295, Page 1172Recorded8/9/2017

Property Sale

Sale
$113,500

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6219, Page 643Recorded5/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1952