Skip to content

562 Lafayette Ave

Trenton, NJ 08628

Built 2007

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block395
Lot272
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,785
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,100
21%
Improvement Value:$289,700
79%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,426+6.4%
2024$13,561+5.4%
2023$12,871+1.4%
2022$12,688+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$349,000
DeedBook 6029, Page 814

Property Sale

SaleMulti
$565,000
DeedBook 5663, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 5269, Page 260