Skip to content

23 Sunset Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1952

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 23, 2009

Property Information

Block424
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,618
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
28%
Improvement Value:$210,500
72%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,528+6.4%
2024$10,836+5.4%
2023$10,285+1.4%
2022$10,138+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 6018, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1952