Skip to content

12 Ravine Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1943

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 14, 1994

Property Information

Block423
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,507
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,700
24%
Improvement Value:$247,800
76%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,802+6.4%
2024$12,034+5.4%
2023$11,422+1.4%
2022$11,259+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 2776, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1943