Skip to content

539 Lafayette Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1943

Owner
---
Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Jan 1, 2025

Property Information

Block401
Lot310
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,958
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
35%
Improvement Value:$128,600
65%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+6.4%
2024$7,361+5.4%
2023$6,986+1.4%
2022$6,887+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000
Sq Ft1,958DeedBook 6583, Page 21Recorded2/18/2025

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5598, Page 173

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4072, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1943