Skip to content

523 Lafayette AveTrenton, NJ 08628

Built 1953

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 9, 2013

Property Information

Block401
Lot301
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,408
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
38%
Improvement Value:$126,900
62%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+6.4%
2024$7,549+5.4%
2023$7,165+1.4%
2022$7,063+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 6184, Page 1111Recorded12/16/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3693, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953