Skip to content

531 Lafayette AveTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block401
Lot304
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
41%
Improvement Value:$118,100
59%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,815+6.4%
2024$7,346+5.4%
2023$6,972+1.4%
2022$6,873+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 6251, Page 1334Recorded6/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960