Skip to content

537 Lafayette AveTrenton, NJ 08628

Built 1949

Last Sale Price
$139,627
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block401
Lot309
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
38%
Improvement Value:$114,500
62%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,264+6.4%
2024$6,828+5.4%
2023$6,481+1.4%
2022$6,389+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$139,627
Sq Ft1,152DeedBook 6393, Page 389Recorded1/9/2020

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 6245, Page 48Recorded3/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1949