Skip to content

501 Grand Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1908

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Sep 26, 2014

Property Information

Block402
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD H#111
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,735
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
29%
Improvement Value:$177,800
71%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,872+6.4%
2024$9,279+5.4%
2023$8,808+1.4%
2022$8,682+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft2,735DeedBook 6204, Page 466Recorded10/14/2014

Property Sale

SaleMulti
$369,000
DeedBook 4327, Page 125

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3068, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1908