Skip to content

248 W Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1729

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 9, 2023

Property Information

Block423
Lot177
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD HIST#17
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,464
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
22%
Improvement Value:$214,500
78%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,757+6.4%
2024$10,111+5.4%
2023$9,597+1.4%
2022$9,460+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,464DeedBook 6535, Page 1470Recorded9/25/2023

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 6238, Page 415Recorded1/7/2016

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4524, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1729