Skip to content

98 Hinckle Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1924

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block408
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,967
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
29%
Improvement Value:$184,700
71%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198+6.4%
2024$9,586+5.4%
2023$9,099+15.8%
2022$7,855+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft1,967DeedBook 6429, Page 1222Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$227,750

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 6190, Page 1864Recorded4/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 4767, Page 223

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924