Skip to content

490 Washington AveTrenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block409
Lot126
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,200
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
38%
Improvement Value:$123,900
62%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894+6.4%
2024$7,420+5.4%
2023$7,043+1.4%
2022$6,942+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5778, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1950