Skip to content

481 Walker AveTrenton, NJ 08628

Built 1981

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 24, 1995

Property Information

Block409
Lot70
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,604
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
29%
Improvement Value:$182,900
71%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,194+6.4%
2024$9,583+5.4%
2023$9,095+1.4%
2022$8,966+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2903, Page 267

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 2591, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1981