Skip to content

487 Walker AveTrenton, NJ 08628

Built 1948

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block409
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,272
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
42%
Improvement Value:$96,900
58%
Total Assessment$166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,548+6.4%
2024$6,156+5.4%
2023$5,842+1.4%
2022$5,759+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,272DeedBook 6503, Page 403Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 6174, Page 482Recorded7/15/2013

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 6161, Page 869

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2563, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1948