Skip to content

704 River Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1918

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 16, 1997

Property Information

Block417
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,394
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
26%
Improvement Value:$251,900
74%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,388+6.4%
2024$12,585+5.4%
2023$11,945+1.4%
2022$11,774+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1918