Skip to content

722 River RdTrenton, NJ 08628

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block417
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,209
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,200
24%
Improvement Value:$272,900
76%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,163+6.4%
2024$13,313+5.4%
2023$12,636+1.4%
2022$12,456+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft3,209DeedBook 6612, Page 1860Recorded12/15/2025

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 5160, Page 176

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3085, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1940