Skip to content

716 River RdTrenton, NJ 08628

Built 1926

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 3, 2012

Property Information

Block417
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
20%
Improvement Value:$345,600
80%
Total Assessment$433,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,053+6.4%
2024$16,030+5.4%
2023$15,215+1.4%
2022$14,998+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6153, Page 1784

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926