Skip to content

712 River RdTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block417
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,462
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$204,200
70%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,425+6.4%
2024$10,740+5.4%
2023$10,194+1.4%
2022$10,048+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,462DeedBook 6560, Page 752Recorded6/27/2024

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3482, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1955