Skip to content

28 Jacob CtTrenton, NJ 08628

Built 1985

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block419
Lot118
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,778
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
27%
Improvement Value:$149,400
73%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,063+6.4%
2024$7,579+5.4%
2023$7,193+1.4%
2022$7,091+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 6278, Page 594Recorded3/3/2017

Property Sale

Sale
$214,500
DeedBook 6160, Page 1814

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 5184, Page 247

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3682, Page 259

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2622, Page 232

Property Sale

Sale
$91,924
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1985