Skip to content

36 Rebecca CtTrenton, NJ 08628

Built 1983

Last Sale Price
$217,900
Last Sale Date
Jan 30, 2009

Property Information

Block419
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,778
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
27%
Improvement Value:$151,800
73%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145+6.4%
2024$7,656+5.4%
2023$7,267+1.4%
2022$7,164+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$217,900
DeedBook 5984, Page 632

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 3382, Page 144

Property Sale

Sale
$89,975
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983