Skip to content

58 Jacob CtTrenton, NJ 08628

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block419
Lot140
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage2,045
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
26%
Improvement Value:$151,100
74%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,055+6.4%
2024$7,571+5.4%
2023$7,186+1.4%
2022$7,084+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,985DeedBook 6203, Page 623Recorded9/30/2014

Property Sale

Sale
$98,547
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1985