Skip to content

4 Matthew DrTrenton, NJ 08628

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block419
Lot110
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage2,045
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
24%
Improvement Value:$168,800
76%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+6.4%
2024$8,244+5.4%
2023$7,825+1.4%
2022$7,714+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 4389, Page 85

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 2577, Page 309

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1984