Skip to content

66 Jacob CtTrenton, NJ 08628

Built 1985

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 11, 1991

Property Information

Block419
Lot144
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage2,236
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
24%
Improvement Value:$177,500
76%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,160+6.4%
2024$8,610+5.4%
2023$8,172+1.4%
2022$8,056+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2554, Page 559

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$101,162
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1985