Skip to content

21 Riverview DrTrenton, NJ 08628

Built 1986

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Apr 3, 1990

Property Information

Block420
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,769
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
35%
Improvement Value:$220,200
65%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,388+6.4%
2024$12,585+5.4%
2023$11,945+1.4%
2022$11,774+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$175,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$159,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986