Skip to content

8 Sandy Ln

Trenton, NJ 08628

Built 1985

Last Sale Price
$199,500
Last Sale Date
Apr 18, 1991

Property Information

Block422
Lot111
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,704
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
29%
Improvement Value:$244,900
71%
Total Assessment$343,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,518+6.4%
2024$12,707+5.4%
2023$12,060+1.4%
2022$11,889+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 2567, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook NaN, Page NaN