Skip to content

18 Sandy LnTrenton, NJ 08628

Built 1982

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 30, 2012

Property Information

Block422
Lot106
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,704
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,900
31%
Improvement Value:$236,600
69%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,431+6.4%
2024$12,625+5.4%
2023$11,983+1.4%
2022$11,812+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6146, Page 1165

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982