Skip to content

60 Wilburtha RdTrenton, NJ 08628

Built 1992

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Jul 14, 1993

Property Information

Block422
Lot97
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,782
Acreage6.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,900
34%
Improvement Value:$277,200
66%
Total Assessment$421,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,562+6.4%
2024$15,568+5.4%
2023$14,776+1.4%
2022$14,566+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 2708, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1992