Skip to content

1008 River Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1981

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Apr 28, 1998

Property Information

Block423
Lot70
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,071
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
21%
Improvement Value:$276,600
79%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,766+6.4%
2024$12,940+5.4%
2023$12,282+1.4%
2022$12,107+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 3369, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1981