Skip to content

100 Cosey Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1957
Public Property

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block423
Lot186
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description1S CB + POOLS
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,408
Acreage10.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
40%
Improvement Value:$56,600
60%
Total Assessment$93,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$3,153-5.7%
2020$3,344-2.3%
2019$3,421+1.4%
2018$3,375+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,408DeedBook 6389, Page 1468Recorded12/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1957