Skip to content

3 Ridge Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1962
Public Property

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 25, 2023

Property Information

Block423
Lot218
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,700
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
35%
Improvement Value:$155,100
65%
Total Assessment$239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,862+5.4%
2023$8,411+1.4%
2022$8,291+2.7%
2021$8,075-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6519, Page 1072

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,700DeedBook 6519, Page 1072Recorded4/4/2023

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3752, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1962