Skip to content

15 Ravine Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block423
Lot317
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,822
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
30%
Improvement Value:$188,200
70%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,259+6.5%
2024$9,628+5.5%
2023$9,126+1.5%
2022$8,992+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978