Skip to content

21 Ravine RdTrenton, NJ 08628

Built 1988

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 13, 1987

Property Information

Block423
Lot365
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,508
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
24%
Improvement Value:$224,200
76%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,591+6.4%
2024$10,895+5.4%
2023$10,341+1.4%
2022$10,194+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook NaN, Page NaN