Skip to content

613 Bear Tavern Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1892

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block423
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningBN
Sq Footage2,210
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
25%
Improvement Value:$165,200
75%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,664+6.4%
2024$8,144+5.4%
2023$7,730+1.4%
2022$7,620+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 6421, Page 1828Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 6247, Page 1924Recorded4/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1892