Skip to content

170 W Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block423
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,609
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
36%
Improvement Value:$134,800
64%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,330+6.4%
2024$7,830+5.4%
2023$7,432+1.4%
2022$7,326+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000
Sq Ft1,609DeedBook 6449, Page 390Recorded7/22/2021

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 6153, Page 505

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5616, Page 13

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3677, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1950