Skip to content

43 Sunset Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2010

Property Information

Block424
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,120
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
34%
Improvement Value:$142,600
66%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,480+6.4%
2024$7,971+5.4%
2023$7,565+1.4%
2022$7,458+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962