Skip to content

54 Arctic Pkwy

Trenton, NJ 08638

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$174,500
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block42
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-H
Sq Footage800
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
81%
Improvement Value:$28,700
19%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,947+6.4%
2024$5,590+5.4%
2023$5,306+1.4%
2022$5,230+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$174,500

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 6359, Page 1135Recorded3/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$498,800
DeedBook 5942, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1960