Skip to content

1640 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1960
Vacant Land

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 29, 2001

Property Information

Block42
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-H
Sq Footage2,430
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,967-46.8%
2024$3,697-38.8%
2023$6,043+1.4%
2022$5,956+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4023, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960