Skip to content

32 Montague AveTrenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2015

Property Information

Block430
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
39%
Improvement Value:$138,700
61%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,885+6.4%
2024$8,352+5.4%
2023$7,927+1.4%
2022$7,814+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962