Skip to content

18 Windybush WayTitusville, NJ 08560

Built 1977

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jun 21, 1996

Property Information

Block436
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,816
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
33%
Improvement Value:$185,700
67%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,898+6.4%
2024$10,244+5.4%
2023$9,723+1.4%
2022$9,585+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 3083, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1977