Skip to content

12 Windybush WayTitusville, NJ 08560

Built 1977

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Mar 24, 2014

Property Information

Block436
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,816
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
34%
Improvement Value:$176,000
66%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,489+6.4%
2024$9,860+5.4%
2023$9,359+1.4%
2022$9,225+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 6190, Page 350Recorded3/28/2014

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977