Skip to content

103 Jacobs Creek RdTrenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block437
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,768
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,300
27%
Improvement Value:$256,800
73%
Total Assessment$350,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,769+6.4%
2024$12,943+5.4%
2023$12,285+1.4%
2022$12,110+47.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,768DeedBook 6521, Page 1932Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$362,000
Sq Ft1,768DeedBook 6387, Page 1890Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 6200, Page 85Recorded8/18/2014

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2885, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1950