Skip to content

58 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1940

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block435
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,880
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
32%
Improvement Value:$182,100
68%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,564+6.4%
2024$9,930+5.4%
2023$9,425+1.4%
2022$9,291+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,880DeedBook 6498, Page 67Recorded8/26/2022

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3495, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1940