Skip to content

987 Bear Tavern RdTrenton, NJ 08628

Built 1957

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block526
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,753
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
32%
Improvement Value:$182,500
68%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,611+6.4%
2024$9,975+5.4%
2023$9,467+1.4%
2022$9,332+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,753DeedBook 6530, Page 570Recorded8/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1957