Skip to content

136 Glendale Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1946

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block444
Lot233
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,936
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
27%
Improvement Value:$182,400
73%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,258+6.4%
2024$8,703+5.4%
2023$8,260+1.4%
2022$8,142+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,936DeedBook 6566, Page 1984Recorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 6419, Page 186Recorded10/22/2020

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 6190, Page 671Recorded3/31/2014

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1946