Skip to content

1191 Pennington RdTrenton, NJ 08618

Built 1908

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block444
Lot70
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,851
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
34%
Improvement Value:$98,800
66%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915+6.4%
2024$5,560+5.4%
2023$5,278+1.4%
2022$5,202+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,851DeedBook 6492, Page 1228Recorded7/18/2022

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 6323, Page 233Recorded4/12/2018

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4053, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1908