Skip to content

2 Greenwald Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Dec 28, 1998

Property Information

Block444
Lot230
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,250
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
36%
Improvement Value:$112,100
64%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,843+6.4%
2024$6,433+5.4%
2023$6,106+1.4%
2022$6,019+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3517, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1940